Medlems nyheder

Velgørende forening, momskompensation og gaver.

Kære medlem

For mange af os betyder Hirtshals Golfklub meget, og det ligger mange på sinde at klubben fortsat kan trives og bidrage til trivsel og indhold i dagligdagen.

Sådan skal det gerne fortsætte, og derfor spørger vi igen i år om du vil hjælpe Hirtshals Golf Klub, og dermed være med til give klubben mulighed for et væsentlig økonomisk tilskud?

I 2022 gav medlemmer og andre klubbens cirka 25 t.kr., som gør at vi kan søge momskompensation og vi fik i december udbetalt 170.711 kr. Vi håber også på et godt resultat i år!

Vi skal hvert år kunne dokumentere, at vi har modtaget minimum 200 kr. fra minimum 100 gavegivere. Det kan være fra en person eller en virksomhed.

Du behøver ikke at være medlem af klubben for at give en gave, og der kan selvfølgelig doneres et større beløb, hvis der er mulighed for det.

Hvis du ønsker og har mulighed for at give en gave:
må du meget gerne gøre det på MobilPay send til 692474 – Velgørende forening. Send 205 kr. (MobilePay tager et gebyr som fratrækkes det beløb du sender. Beløb sendt på MobilePay er langt det letteste at administrere).

Du kan lave en bankoverførsel l HGK’s bankkonto: reg.nr. 7361 konto nr. 1190403
eller Kontant / Dankort ved personligt fremmøde i vores åbningstid

Du kan få skattefradrag for din gave. Hvis du ønsker skattefradrag skal du sende dit navn, adresse og CPR nr. / CVR. nummer og medlemsnummer i en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Hvis du sender dine oplysninger indberetter vi til skattestyrelsen, og du får fradrag i 2023. Vi bruger denne metode i år for at passe på dine oplysninger, og for at gøre det så overskueligt og nemt som muligt.

Hvad får du ud af donationen?

For det første er du med l at give klubben et væsentligt økonomisk løft, der kan medvirke til en stærk økonomi i klubben, og være med til at sikre fremtiden for vores flotte anlæg i mange år frem.
For det andet er der fradrag på selvangivelsen – derfor skal vi have dine oplysninger så beløbet kan indberettes til Skattestyrelsen.

Hvad får klubben ud af din gave?

Klubben får et økonomisk tilskud i form din gave og af momskompensation. Den nøjagtige størrelse på momskompensationen for 2023 kendes ikke, men der er en pulje på X antal mio. kr. årligt på finansloven og af denne kan HGK få kompensation for en del af den købsmoms, som klubben har betalt i 2023 i forbindelse med klubbens drift.

Klubben skal modtage gaver, og ansøge om kompensation årligt. Hvis du giver en gave i 2023, binder du dig ikke til at give gaver de næste år.

Har du brug for yderligere information, er du velkommen til at kontakte Flemming Myrup på 61186827 eller på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Vi håber også på din opbakning, så vi fortsat har en økonomisk velfunderet klub!

Med venlig hilsen på vegne af bestyrelsen
Flemming Myrup

Om Hirtshals Golfklub

Hirtshals Golfklub, en af nordjyllands bedste baner og som mange kalder en naturperle. Banen er delvist integreret i Lilleheden Plantage og den omkringliggende skov, der udmønter sig i mange spændende og udfordrende huller. Kort sagt, et besøg værd!

Privatslivspolitik GDPR

Kom i kontakt med os

Hirtshals Golfklub
Kjulvej 10
9850 Hirtshals
Tlf. 2031 9408
info@hirtshals-golfklub.dk

Handelsbetingelser

Bliv medlem

Ved medlemsskab i Hirtshals Golfklub er der flere fordele:

* Benytte GNG aftalen.
* Gratis sommmerspil i Sindal Golfklub
* En flot og velholdt bane i naturskønne Kjul.
* En klub med et fantastisk sammenhold.

MobileMenu